AQUARIUS – spotkanie konsorcjum

Zrzeszone organizacje mają za zadanie opracować innowacyjną strategię wykrywania online i inline w oparciu o zaawansowane struktury fotoniczne.  Projekt wchodzi w ostatnią 6 miesięczną fazę badawczą. AQUARIUS jest na dobrej drodze do realizacji większości postawionych celów badawczych, między innymi:

  • stabilizacji źródła światła o szerokim zakresie widmowym (200 cm⁻¹), które oparte jest na szybkim strojeniu (1000 widm/s) lasera EC-MOEMS-QCL,
  • wykazania próbkowania w linii: komórka przepływowa z interfejsem próbki ATR z sfunkcjonalizowaną powłoką,
  • wykazania pobierania próbek on-line: zautomatyzowanie ekstrakcji i wstępne przetwarzanie próbek, gdzie przetworzona próbka stosowana w komorze przepływowej ze spektrometrią, opartą na transmisji.

W zakresie realizacji projektu AQUARIUS VIGO System pracuje obecnie nad montażem finalnej wersji spektrometru, w którym zostanie wykorzystane nowe źródło światła EC-MOEMS-QCL opracowane przez Fraunhofer IAF / IPMS. Quantared Technologies we współpracy z KWR Water testuje drugą iterację spektrometru w mobilnym stojaku do analizy oleju w wodzie na miejscu w Holandii.

 

Więcej informacji o projekcie:

https:/aquarius-project.eu/index.php

https:/vimeo.com/402152373