Miniaturowy spektrometr FTIR z technologią MEMS (MEMFIS)

Nr umowy: 224151
Czas realizacji: 1.08.2008-29.02.2012
Budżet: 4 426 560,00 EUR
Wysokość dofinansowania UE: 2 850 000,00 EUR 
Koordynator projektu: Technikon Forschungs- und Planungsgesellschaft mbH (Austria)
Partnerzy: Bruker Optik GmbH (Niemcy), CTR Carinthian Tech Research AG (Austria), Fraunhofer IPMS (Niemcy), KOC University (Turcja), RHE Microsystems (Niemcy), SOPRA (Francja), VIGO System S.A. (Polska), HiperScan GmbH (Niemcy)

MEMFIS miał na celu przygotowanie miniaturowego spektroskopowego systemu czujników chemicznych opartego na spektrometrze mikro-FT-IR. Bazując na spektroskopii średniej podczerwieni, oferuje selektywność nie mającą konkurencji w żadnej innej metodzie. W połączeniu z naturalną czułością spektrometru FTIR, urządzenia tego typu mogą znaleźć wiele zastosowań począwszy od monitorowania stanu powietrza do kontroli bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym.

Spektrometr składa się z innowacyjnych optycznych elementów, bazujących na technologii systemów mikroelektromechanicznych, które umożliwiają stworzenie bardzo niewielkich i wytrzymałych urządzeń o możliwościach ultraszybkiego skanowania. Uzupełnieniem modułu spektrometru jest dodanie miniaturowego źródła i przypisanego detektora o wysokiej czułości. Dzięki dodaniu elektroniki, oceny danych oraz wprowadzeniu ustandaryzowanych interfejsów dla różnych nowoczesnych czujników IR, spektrometr MEMFIS umożliwi stworzenie nowego, bardzo mocnego czujnika spektroskopowego, który będzie stanowił znaczący krok naprzód w dziedzinie inteligentnych czujników spektroskopowych, technologii mikrosystemów i w spektroskopii oscylacyjnej.